Plagjiatura është vjedhje © Martyn Carruthers 1996, 2008


Transformimi është gjithnjë i disponueshëm për personat përgjegjës që dëshirojnë
ndryshojnë jetën e tyre. Një hap kryesor në transformimin e vazhdueshëm është a
përvojë e qëndrueshme e integrimit. Kjo ju ndihmon të jetoni një jetë domethënëse,
gjatë zgjidhjes së çështjeve që penguan jetesën tuaj me integritet.

Përmbledhje

A jeni i pjekur dhe i përgjegjshëm? Stërvitja sistemike mund t'ju ndihmojë të gjeni dhe të stabilizoni një përvojë të vazhdueshme të integritetit. Integriteti ofron një bazë të fortë për ju që të ristrukturoni marrëdhëniet tuaja, të zgjidhni kujtimet traumatike, të vlerësoni modelet e roleve dhe të zgjidhni mentorët e duhur.

Përmbledhja e procesit të zgjidhjeve sistemike
  1. Kontrolloni krizën dhe stresin
  2. Zgjidhja e fajit (nga dëmtimi ose tradhtimi i njerëzve)

  3. Identifikoni qëllimet individuale dhe marrëdhëniet

  4. Shpërndani kundërshtime të vetëdijshme dhe të pavetëdijshme për qëllimet
  5. Shpërndani konfliktet e brendshme dhe të jashtme dhe rikuperoni integritetin
  6. Shpërndani humbjen e identitetit dhe rikuperoni ndjenjën e vetvetes
  7. Zëvendësoni lidhjet e marrëdhënieve dhe shijoni marrëdhënie më të mira
  8. Shpërndani traumën emocionale dhe rikuperoni motivimin
  9. Shpërndani dëmtimet e mentorit dhe gjeni modele inspiruese
  10. Stërvitje në çift ose stërvitje e ekipit siç kërkohet
1. Kontrolli i krizës dhe stresi

Nëse jeni në krizë ose stres (p.sh: divorc, luftë; dhimbje; shtatëzani e padëshiruar; papunësi; vetëvrasje, etj), mund të mos jeni në gjendje të përqendroheni në çështje të tjera. Në vend të kësaj, ju mund të rregulloni krizën tuaj, regresin e moshës (të veproni në mënyrë fëminore) dhe të mos jeni në gjendje të kryeni detyrat e shtëpisë ose detyrat stërvitore. Këshillimi sistemik do të ju ndihmojë së pari të shpërndani ose kontrolloni krizën tuaj.

2. Zgjidh Fajin

Nëse keni një faj dërrmues (nga dëmtimi, braktisja ose tradhtimi i dikujt dhe / ose shkelja e një marrëdhënie të rëndësishme) ka të ngjarë të sabotoni lumturinë tuaj derisa të zgjidhni zgjidhjen e fajit tuaj. Stërvitja sistemike mund t’ju ndihmojë të zgjidhni fajin dhe të ndryshoni zakonet tuaja të marrëdhënies për t'u përgatitur për lumturi.

3. Identifikoni Qëllimet individuale dhe të marrëdhënieve

Shumë njerëz të biznesit flasin për qëllimet e SMART (nga libri Blanchard & #8217; s, Menaxheri Një Minutësh). Sidoqoftë, shumë pak njerëz mund të shprehin spontanisht qëllimet e SMART & #8211; në vend të kësaj, qëllimet e tyre janë shpesh abstraksione filozofike, të shprehura si negativë pa kufij kohor.

Punët e synuara sistemike ju ndihmojnë të shkurtoni në të gjitha këto për të gjetur atë që jeni vërtet duan.

4. Shpërndani kundërshtimet e vetëdijshme dhe të pavetëdijshme ndaj qëllimeve

Nëse mund të perceptoni kundërshtimet tuaja si & #8220;mënyra për t'i bërë gjërat më mirë& #8220 ;, ju mund të pranoni dhe zgjidhni vetëdijen tuaj dhe i pandërgjegjshëm kundërshtimet ndaj suksesit dhe lumturisë. Shpërndarja e transferimeve dhe përcaktimi i qëllimeve janë aftësi thelbësore për të të gjithë stërvitje pasuese. Ju mund të përcaktoni një plan trainimi për të ndryshuar zakonet tuaja të marrëdhënies.

5. Shpërndani konfliktet dhe rikuperoni integritetin

Integriteti mund të ju ndihmojë të gjeni zgjidhje të plotë për sjellje neurotike dhe Addictive, të tilla si detyrime, varësi, marrëdhënie jo të shëndetshme dhe probleme emocionale. Kjo gjithashtu lehtëson shumë simptoma psikosomatike, dhe ndihmon në parandalimin dhe përshpejtimin e shërimit të sëmundjes fizike. Edhe pse të rriturit më të motivuar mund të fillojnë menjëherë Trainimin Sistemik, njerëzit me simptoma të psikozës, çmenduri ose dëmtim të rëndë të trurit nuk ka gjasa ta përfundojnë këtë punë.

Ndryshimi i marrëdhënieve është më i mirë pasi të keni shpërndarë konfliktet tuaja & #8211; përndryshe ju mund të krijoni marrëdhënie të reja bazuar në konfliktet tuaja të vjetra.

6. Hidhni humbjen e identitetit dhe rikuperoni ndjenjën e vetvetes

Nëse jeni shkëputur gjatë abuzimit, stresit ose traumës, dhe qëndroni të disociuar, ne e quajmë këtë humbje identiteti. Ju mund të keni identifikuar me dikë tjetër. Ju mund të keni krijuar nën-identitete për të përfaqësuar prindërit tuaj në konflikt. Ne mësojmë mënyra për të zgjidhur humbje identiteti gjatë trainimit sistemik të trainerit.

7. Zëvendësoni lidhjet e marrëdhënieve për marrëdhënie më të mira

Ju mund të vlerësoni dhe ndryshoni ndjenjat tuaja të lidhjes (bono marrëdhënie). Ju mund të ndryshoni obligacione të padëshiruara (P.sh. "Ndihem i lidhur me punën time të fundit & #8211; që duket se më ndalon të ndërtoj biznesin tim"). Pas përfundimit, ju mund të shprehni integritetin tuaj brenda ndonjë marrëdhënie. Ju mund të fitoni zgjedhje se si dhe me kë të ndërtoni çfarë lloj marrëdhëniesh.

A lidhje lidhjesh tek partneri ose prindi i kaluar mund të parandalojë një person të gjejë një partner të ri. Me Coaching Systemic Soulwork, ju mund të vlerësoni nëse obligacionet tuaja janë ndikime, besime, vlera ose një zëvendësim i ndjenjës tuaj të identitetit.

8. Shpërndani traumën emocionale dhe rifitoni motivimin

Përvojat traumatike shpesh përcillen nga emocione të forta & #8211; edhe për dekada. Emocionet tuaja mund t'ju mposhtin dhe sabotojnë qëllimet tuaja të rëndësishme. (P.sh. “Jam kapërcyer me trishtim kur kujtoj atë ngjarje."). Nëse burimet e emocioneve tuaja përfshijnë ngjarje abuzive dhe traumatike, ne mund t'ju këshillojmë të pranoni mësime që keni injoruar më parë. Pas përfundimit, mund të zbuloni se të gjitha emocionet mund të jenë motivuese. (P.sh.Trishtimi për të kaluarën time më kujton të shfrytëzoj sa më shumë të ardhmen time").

Ne e kuptojmë se emocionet më të pakëndshme janë përgjigje të shëndetshme ndaj përvojave jo të shëndetshme. Pas stërvitjes sistemike, një person mund të ndjehet i shkathët ndërsa mediton ose mëson nga kujtime të pakëndshme; dhe të gjeni motivim të thellë dhe të qëndrueshëm për të arritur qëllime të rëndësishme.

Vlerësoni modelet e roleve

Modelet e roleve janë njerëz nga të cilët kemi mësuar sjellje dhe qëndrime të vetëdijshme ose të pandërgjegjshme. Pas zgjidhjes së traumës, një person mund të identifikojë dhe vlerësojë modelet e roleve, dhe të zgjedhë nëse do të zëvendësojë modelet e rolit dhe besimet dhe sjelljet e imituara. Një person mund të zgjedhë se cilat role model për të imituar dhe cilat sjellje të reja për t'i aktualizuar. Pas përfundimit, ju mund të zgjidhni cilat ndikime dëshironi, dhe ju mund të zgjidhni sjelljet tuaja të padëshiruara në përputhje me qëllimet tuaja për jetën tuaj.

Traineri në çift

A jeni në një partneritet intim ose biznes të përkushtuar? Ju mund të kërkoni stërvitje në çift, gjatë ose pas stërvitjes sistemike. Ndërsa ndërmerrni hapa drejt të jetuarit me qëllimin dhe kuptimin, me siguri dëshironi të ndani njohuri dhe aftësi tuaja me njerëzit e rëndësishëm. Stërvitja në çift ju trajton ju dhe partneri juaj njëkohësisht & #8211; për të vlerësuar dhe rregulluar rregullisht marrëdhënien tuaj. Trainimi i plotë është i përsosur për dy persona që punojnë së bashku, ose duan të eksplorojnë së bashku. Ju mund të zgjidhni problemet para se të shfaqen!

Trainimi i ekipit

Shkathtësitë e stërvitjes së ekipit përfshijnë ndërtimin e ekipit, vendosjen e qëllimeve të ekipit, shpërndarjen e agjendave të fshehura dhe trainimin e udhëheqësve të ekipit.

përmbledhje

Stërvitja sistemike ju inkurajon të hulumtoni zgjedhjet tuaja të jetës, dhe pasojat e zgjedhjeve tuaja, dhe të merrni vendime me integritet. Ne mund t'ju këshillojmë të kujtoni se kush jeni vërtet.

Këshillimi sistemik ju inkurajon të krijoni marrëdhënie të përshtatshme; për të zgjidhur traumën emocionale dhe për të planifikuar dhe arritur qëllimet tuaja. Integrimi i trainerëve sistematikë integrimi & #8211; njerëzit e integruar bëhen mësuesit e tyre, menaxherët, mentorët dhe terapistët. Stërvitja sistematike ushqen thelbin tuaj kryesor.

Referencat

[1] Sëmundja somatike dhe psikosomatike mund të dallohet nëse simptomat e sëmundjes kronike zhduken pas një ndryshimi jo-mjekësor në stilin e jetës (një ndryshim në punë, marrëdhënie etj). Shumica e mjekëve vlerësojnë se pacientët me simptoma psikosomatike tejkalojnë shumë se ata me sëmundje somatike.

[2] Sëmundja fizike, trauma ose operacioni që ka shkatërruar ose hequr indin jo të rinovueshëm nuk ka të ngjarë të jetë i kthyeshëm. Në këto situata, stërvitja sistemike mund të përmirësojë reagimet dhe emocionet emocionale të një personi në lidhje me indin e shkatërruar ose të hequr.

 

Categories: Artikuj

sqShqip
en_USEnglish en_GBEnglish (UK) afAfrikaans arالعربية azAzərbaycan dili belБеларуская мова bg_BGБългарски bn_BDবাংলা cs_CZČeština da_DKDansk de_DEDeutsch elΕλληνικά es_ESEspañol etEesti fa_IRفارسی fiSuomi fr_FRFrançais guગુજરાતી he_ILעִבְרִית hi_INहिन्दी hu_HUMagyar hyՀայերեն id_IDBahasa Indonesia it_ITItaliano ja日本語 lt_LTLietuvių kalba jv_IDBasa Jawa ka_GEქართული ko_KR한국어 loພາສາລາວ lvLatviešu valoda ml_INമലയാളം mk_MKМакедонски јазик mnМонгол mrमराठी ms_MYBahasa Melayu my_MMဗမာစာ nb_NONorsk bokmål ne_NPनेपाली nl_NLNederlands nn_NONorsk nynorsk pa_INਪੰਜਾਬੀ pl_PLPolski psپښتو pt_PT_ao90Português (AO90) ro_RORomână ru_RUРусский si_LKසිංහල sk_SKSlovenčina sl_SISlovenščina sv_SESvenska ta_INதமிழ் thไทย teతెలుగు tr_TRTürkçe tlTagalog tt_RUТатар теле tahReo Tahiti ug_CNئۇيغۇرچە ukУкраїнська urاردو uz_UZO‘zbekcha viTiếng Việt zh_CN简体中文 zh_HK香港中文版 zh_TW繁體中文 sqShqip